HELPING SKILLS ACADEMY

#HELPINGSKILLS
През 2020, 2021, 2022 и 2023 година д-р Пламен Л. Димитров чрез консултативната си практика @Existential FACTS формира и ръководи първата учебна група за реализация на сертификационната програма на “АКАДЕМИЯТА ЗА УМЕНИЯ ЗА ПОМОЩ” (THE HELPING SKILLS ACADEMY 1).
Адресът на АКАДЕМИЯТА във Фейсбук е: https://www.facebook.com/groups/helpingskillsacademy/

Началото работата на Академията през 2024 година: 15 януари 2024 година, 19.00 -20.30 ч.

АКАДЕМИЯТА Е УНИКАЛНА ЗА СТРАНАТА ТРЕНИНГ ПРОГРАМА ЗА ИНТЕРАКТИВЕН САМОАНАЛИЗ В ГРУПА, КОЛЕГИАЛНА ИНТЕРВИЗИЯ, РЕХАБИЛИТАЦИЯ И УСЪВЪРШЕНСТВАНЕ НА УМЕНИЯТА ЗА ПСИХОЛОГИЧЕСКА ПОМОЩ И ПСИХОСОЦИАЛНА ПОДКРЕПА.
АКАДЕМИЯТА ЗА УМЕНИЯ ЗА ПОМОЩ Е ИНТЕНЗИВНА ОНЛАЙН КВАЛИФИКАЦИОННА ПРОГРАМА ПО МЕЖДУНАРОДНИ СТАНДАРТИ ЗА ПРИЛАГАНЕ НА
“ЕКЗИСТЕНЦИАЛНО-СИСТЕМЕН ПОДХОД КЪМ ЕФЕКТИВНАТА ПСИХОЛОГИЧЕСКА ПОМОЩ И ПОДКРЕПА ЗА ИНДИВИДИ, ГРУПИ, ОРГАНИЗАЦИИ И ОБЩНОСТИ”
РАБОТАТА НА АКАДЕМИЯТА ЩЕ ПРОДЪЛЖИ И ПРЕЗ ЦЯЛАТА 2024 година!
Продължителност на програмата: 320 учебни часа
Работни езици: български и английски
Формат: Ежеседмичен уебинар в ZOOM.US и обмен на учебни материали и информация за самостоятелна работа на регистрираните участници. Индивидуални и групови консултации по заявка на участниците.

Срок за сформиране на Учебна група 2 – България – 13 януари 2024 г.

Актуализираната цена за участие в пълната програма на Академията е 500 лв.

Банковата сметка за таксата участие е:
Пощенска банка АД, титуляр: Пламен Димитров (P&DGroupLtd)
IBAN: BG46BPBI79424023532001 BIC: BPBIBGSF
Основание: HSA-2 такса

ПОДРОБНОСТИ ЗА СЪДЪРЖАНИЕТО НА ПРОГРАМАТА:
Уводна сесия 1: Професионална и неформална психологическа помощ. Цели на психологическата помощ. Психологическата помощ като намеса в психосоциалното функциониране и развитие. Психологическа помощ и промяна на индивидуално, групово, организационно и общностно равнище. Процес и резултати на психологическата помощ. Психологическата помощ – интерсубективно времепространство за човешки отношения. Удовлетвореност и качество на живота на получателите на психологическа помощ. (онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Уводна сесия 2: Помага ли психологическата помощ и ако да, как? „За“ и „против“ психологическата помощ. Предпоставки за ефективна психологическа помощ: „Психологическата помощ МОЖЕ да е полезна, НО…и АКО…“ (онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Уводна сесия 3: Модели за психологическа помощ: Многообразие или хаос от школи? Ортодоксални решения или систематизиран еклектизъм. Интегриран подход – основни теми в психологическата помощ за индивиди, групи, организации и общности. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Уводна сесия 4: Екзистенциално-системен подход към психологическата помощ. Процесуалният модел като методология и организационна рамка на психологическата помощ. Психологическата помощ в екзистенциално-системен контекст. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Уводна сесия 5: Практическа подготовка, тренинг и развитие на специалистите в областта на професионалната психологическа помощ. Комплексен, ориентиран към процесуалната компетентност модел за психологическа помощ. Професионална квалификация в областта на приложната, клиничната и консултативната психология. Отвъд клиничното разбиране на „здравето“- екзистенциална психодинамика на качеството на живота. Разбиране и приемане на получателите на психологическа помощ в техния реален житейски контекст – системно-контекстуална рамка на психологическата помощ за индивиди, групи, организации и общности. Психологическата помощ и развитие на помагащите професии. Самопознание, автентичност и компетентност на професионалиста в областта на психологическата помощ. (Вечерен уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Уводна сесия: Практикум 1: Защо се включвам в тази програма? (Онлайн уъркшоп – 15 часа).
Програмен модул 1:
Сесия 1: Началната точка в процеса на психологическа помощ: човека в проблемна ситуация и/или човека с пропуснати и/или неизползвани възможности за развитие и реализация. Проблемни ситуации изискващи психологическа помощ. Пропуснати и неизползвани възможности за развитие/реализация на потенциала на получателя на психологическа помощ. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Програмен модул 1:
Сесия 2: Етапи и микро-фази в процеса на психологическа помощ. Етап 1 – текущи преживявания, сцени и сценарии на настоящето. Етап 2 – желани и възможни преживявания, сцени и сценарии на бъдещето. Етап 3 – пътуване и действия „тук и сега“. Всички етапи като процес на трансформираща практика. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Програмен модул 1:
Сесия 3: Етап 1 – Идентифициране и съвместна диагностика на проблемните ситуации и неизползваните възможности за развитие и реализация. Работа с текущите преживявания, сцени и сценарии. Микро-фаза 1.1.: Текущата история. Микро-фаза 1.2.: Идентифициране и конфронтация със „слепите петна“ и „неизвестното“. Микро-фаза 1.3.: Работа със съзнаваната и несъзнаваната интрапсихична и интерактивна психодинамика на процеса на психологическа помощ в търсене на промяна и трансформация. Микро-фаза 1.4. Интегриране на 4 практиката на получателя на психологическа помощ. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 4: Етап 2 – Осъзнаване и развитие на желаните и възможните преживявания, сцени и сценарии. Микро-фаза 2.1.: Процесуален анализ на търсените и желани възможности. Микро-фаза 2.2.: Създаване на алтернативни модели на реалистичните и осъществими промени. Микро-фаза 2.3.: Работа със съзнаваната и несъзнаваната интрапсихична и интерактивна психодинамика на процеса на психологическа помощ в избора на, ангажирането с и реализацията на промените. Микро-фаза 2.4. Интегриране на практиката на получателя на психологическа помощ. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 5: Етап 3 – Присъствие „тук и сега“ в пътуването към и действията за промяна на получателя на психологическа помощ. Микро-фаза 3.1.: Работа с преживяванията, сцените и сценариите за реализация на промени. Микро-фаза 3.2.: Работа с преживяванията, сцените и сценариите в хода на осъществяване на промените. Микро-фаза 3.3.: Работа с преживяванията, сцените и сценариите за оптимизацията и осигуряването на устойчивост на осъществените промени. Микро-фаза 3.4.: Интегриране на практиката на получателя на психологическа помощ. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 6: Анализ на процеса и резултата на психологическата помощ. Текущ мониторинг и заключителен одит на процеса и резултатите на психологическата помощ. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 7: Превратности и уникалност на процеса на психологическа помощ. Гъвкавост в прилагане на системно-процесуалния модел за психологическа помощ. Последователност и припокриване на етапите и микро-фазите в процеса. Специфични умения за всеки етап и всяка микро-фаза. Принципи, а не готови формули, клишета и рецепти в прилагането на системно-процесуалния модел за психологическа помощ. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Програмен модул 1:
Практикум 2: Защо съм още в тази програма? (Онлайн уъркшоп – 15 часа)
Програмен модул 2:
Сесия 1: Изграждане и поддържане на отношения в процеса на психологическа помощ – системно-процесуалния модел в действие. Стъпки в прилагането на модела – автентично присъствие в практиката на получателя на психологическа помощ. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 2: Работният съюз с получателя на психологическа помощ. Особеностите на отношенията в контекста на психологическата помощ. Отношенията като средство за постигане на целите на психологическата помощ. Индивидуални различия. Изисквания към квалификацията, компетентността и личността на професионалиста в областта на психологическата помощ. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 3: Хуманизация (очовечаване) и индивидуализация на процеса на психологическа помощ. Ценности и отговорности в психологическата помощ. Професионална етика, прагматизъм, компетенности, уважение, автентичност, себерефлексия, автономност и отговорност на получателя на психологическа помощ. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 4: Психологическата помощ като процес на споделена психосоциална практика. Текущи разбирания и модели в психологичното консултиране и психотерапията. Осмисляне и поемане на отговорностите за процеса и резултатите на психологическата помощ. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 5: Договорът за професионална психологическа помощ. Съдържание на договора. Сключване, актуализация и оценка на изпълнението на договора за психологическа помощ. Прекратяване и/или приключване на изпълнението на договора. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Програмен модул 2:
Практикум 3: Защо съм още в тази програма и какво променя тя за мен? (Онлайн уъркшоп – 15 часа)
Програмен модул 3:
Сесия 1: Присъствие в практиката (преживяванията и действията) на получателя на психологическа помощ. Работа с преживяванията, действията и отношенията на получателя на психологическа помощ. Трансферентна/контратрансферентна психодинамика на процеса на психологическа помощ. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 2: Многопластовата същност и сложност на контекста на практиката на получателя на психологическа помощ. Експлицитни и имлицитни, съзнавани и несъзнавани преживявания, действия и отношения. Какво става в съвместните сесии и извън тях в процеса на психологическа помощ? Официална и неформална рамка на процеса на психологическа помощ. Работа с реалността и екзистенциалната психодинамика. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 3: Многоликата инерция, дефанзивност и съпротива срещу промяната в процеса на психологическа помощ. Пасивна и агресивна защита, пасивна агресия, приучена безпомощност, самозаблуди и себеобслужващо участие, манипулативност, инертността и дезорганизацията като съпротива и саботаж на процеса на промяна. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 4: Автономност, компетентност, свързаност и автентичност в самоопределението и еманципацията на практиката на получателя на психологическа помощ. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 5: Професионалната психологическа помощ и „движението за самопомощ“. Литературата и групите за „самопомощ“ през погледа на професионалиста в областта на психологическата помощ. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 6: Професионалистите в психологическата помощ като „агенти на реалността и промяната“. Научно-изследователската страна на психологическата помощ. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Програмен модул 3:
Практикум 4: Защо съм още в тази програма и какво променя тя за мен? (Онлайн уъркшоп – 15 часа)
Програмен модул 4:
Сесия 1: Ключови комуникативни умения в процеса на психологическа помощ – автентично присъствие и рефлексивно изслушване. Микро-умения за присъствие в интерактивната динамика на психологическата помощ. Умения за невербално присъствие. Емоционално и социално присъствие в ситуацията на получателя на психологическа помощ. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 2: Активно и рефлексивно изслушване. Изслушване и разбиране на невербалното и паравербалното поведение и себеизразяване. Изслушване и вникване в текста, подтекста и контекста на вербалните изказвания. Изслушаване и разбиране на ситуацията на получателя на психологическа помощ. Активно изслушване при клинични разстройства и кризисни обстоятелства. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 3: Проблеми и предизвикателства в изслушването и разбирането на получателя на психологическа помощ. Форми на неадекватно изслушване. Оценъчно слушане. Избирателно слушане. Концептуални, диагностични, личностни и ситуативни филтри в изслушването. Фактологично слушане. Механично и ритуализирано слушане. Милосърдно и състрадателно изслушване. Прекъсване и пренебрегване. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 4: Вслушване в себе си. Психологическа помощ и професионална себерефлексия и супервизия. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Програмен модул 4:
Практикум 5: Защо съм още в тази програма и какво променя тя за мен? (Онлайн уъркшоп – 15 часа)
Програмен модул 5:
Сесия 1: Професионална емпатия и проучващо общуване. Емпатията като екзистенциална позиция и професионална диспозиция. Емпатичните отношения в процеса на психологическата помощ. Теоретичните, диагностичните и личностни форми на „етикетирането“ и „стереотипизацията като препятстващи развитието на емпатията фактор. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 2: Емпатично общуване и психологическа помощ. Измерения на интерактивната компетенност в процеса на психологическа помощ. Какво знаем за автентичната професионална емпатия? (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 3: Компоненти на емпатичното разбиране и присъствие. Преживявания, действия и общуване. Ключови послания и интерпретации. Вслушване в подтекста и контекста, а не 6 само в думите (текста). Избирателно и преднамерено откликване. Кога емпатията помага в процеса на психолигическа помощ? (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 4: Практическата мощ на емпатията – „какво да“ и „какво не“ в изразяването на съпричастност. Предпазливо с емпатията! (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 5: Наука и изкуство на проучващото общуване. Въпроси, които помагат за свободното споделяне и конкретно и честно себеразкриване. Изказвания и присъствие, които окуражават откритостта и автентичността. Междуметията, фразите и интерпретациите, които помагат за фокусирането и рефлексивността в процеса на психологическа помощ. Кога проучващото общуване не е ефективно? (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 6: Ограничения и проблеми с професионалната комуникативна компетентност – самоанализ, рехабилитация и усъвърченстване. Въпреки и отвъд уменията за професионална комуникация – процесите на психологическа помощ сами по себе си. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Програмен модул 5:
Практикум 6: Защо съм още в тази програма и какво променя тя за мен? (Онлайн уъркшоп – 15 часа)
Програмен модул 6:
Сесия 1: Поетапно прилагане на системно-процесуалния модел за психологическа помощ – общ преглед на конкретните стъпки от микро-фаза 1.1. до микро-фаза 3.4. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 2: Работни задачи на микро-фаза 1.1. Подпомагане на получателя на психологическа помощ да разкаже текущата си история. Постигане на спонтанност, яснота и конкретност. Говорейки за миналото в настоящето. Качество и автентичност на самоанализа и себеразкриването. Встъпително осмисляне на разказа. Подкрепа за ученето от собствения опит – работа с преживяванията, действията и общуването „тук и сега“. Стимулиране на самоанализа в изследването на собствения капацитет. Значение на отношенията, социалните и емоционални взаимодействията в микро-фаза 1.1. Работа със защитите и съпротивите в микро-фаза 1.1. Изборите и действията в микро-фаза 1.1. като условие и средство за последващи открития и прозрения в психологическата помощ. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 3: Работни задачи на микро-фаза 1.2. Идентифициране и конфронтация със „слепите петна“ и „неизвестното“. Цели на проверката на и конфронтацията със „слепите петна“ и „неизвестното“ в текущата история. Търсене на нови гледни точки и перспективи за промяна. Какво и как се подлага на проверка и изпитание в микро-фаза 1.2.? Конфронтация с темата за това чии са проблемите и възможностите. Конфронтация с темата за осмислянето на проблемите като предизвикателства и възможности. Конфронтация с темата за досегашната интерпретация на проблемите и възможностите. Конфронтация с темата за защитните самозаблуди и съпротивите срещу промяната. Конфронтация с темата за осмислянето на последствията от собствените преживявания, действия и взаимодействия със значимите други. Конфронтация с темата за промяна в собствената практика. Работа с реакциите на получателя на психологическа помощ. Предизвикателство за практически действия. Трудности в реализацията на микро-фаза 1.2. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 4: Микро-умения за ефективна психологическа помощ на микро-фази 1.1. и 1.2. Нови гледни точки чрез по-пълна информираност, експлициране на допусканията и предположенията, идентифициране на несъзнаваните теми, свързване на фрагментираните прозрения. Умения за стимулиране на самоанализа и себеразкриването. Умения за изграждане и подържане на непосредствен интроспективно-интерактивен диалог – спонтанност, непосредственост и взаимност. Парадоксални интервенции. Принципи и техники за конструктивна конфронтация и проверка на реалността. От самоанализ към практически действия за промяна. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 5: Работни задачи на микро-фаза 1.3. Работа със съзнаваната и несъзнаваната интрапсихична и интерактивна психодинамика на процеса на психологическа помощ в търсене на промяна и трансформация. Скрийнинг на опита на получателя на психологическа помощ. Съвместно изследване на възможностите за промяна. Подкрепа за фокусиране върху значимите открития и прозрения. Микро-умения за обобщаване и интерпретация в процеса на 7 психологическа помощ. Създаване на пространство за автономно търсене и проверка на нови решения и свободни избори. Микро-умения за интеграция на опита в практиката (микро-фаза 1.4.). (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Програмен модул 6:
Практикум 7: Защо съм още в тази програма и какво променя тя за мен? (Онлайн уъркшоп – 15 часа)
Програмен модул 7:
Сесия 1: Работни задачи на микро-фаза 2.1. Осъзнаване и развитие на желаните и възможните преживявания, сцени и сценарии. Микро-умения за създаване на среда за изследване на желаните и възможни (алтернативни) преживявания, сцени и сценарии. Работа с бъдещето „тук и сега“ – от планирането на живота към експериментиранито с нови избори, поведения и отношения. Разкриване и изследване на възможностите за нови преживявания. Работа с креативността и въображението в процеса на психологическа помощ. Ориентация към непосредственото бъдеще. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 2: Работни задачи на микро-фаза 2.2. Създаване на алтернативни модели на реалистичните и осъществими промени. Избор на цели и език на целеобразуването. Микро-умения за стимулиране на преднамереността – заявяване на намеренията, осмисляне и конкретизация на задачите и приоритетите. Подпомагане на създаването и оптимизацията на собствени алтернативи модели за промяна. Изграждане на пространство за неоценъчно осмисляне на последствията от собствените действия и предприеманите промени. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 3: Работни задачи на микро-фаза 2.3. Работа със съзнаваната и несъзнаваната интрапсихична и интерактивна психодинамика на процеса на психологическа помощ в избора на, ангажирането с и реализацията на промените. Микро-умения за присъствие в и придружаване на ангажираността на получателя на психологическа помощ с осъществяването на промени. Изследване на новите преживявания, действия и отношения. Превенция и редуциране на кризите и болезнеността в осъществяването на промените. Превръщане на ангажираността в действия и резултати. Микро-умения за интеграция на опита в практиката (микро-фаза 2.4.). (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Програмен модул 7:
Практикум 8: Защо съм още в тази програма и какво променя тя за мен? (Онлайн уъркшоп – 15 часа)
Програмен модул 8:
Сесия 1: Работни задачи на микро-фаза 3.1. Работа с преживяванията, сцените и сценариите за реализация на промени. Микро-умения за окуражаване на спонтанността и креативността на получателя на психологическа помощ в подготовката на реализацията на собствените му модели за промяна. Създаване на рефлексивно пространство за изследване на опита и резултатите в процеса на осъществяване на избраните промени. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 2: Работни задачи на микро-фаза 3.2. Работа с преживяванията, сцените и сценариите в хода на осъществяване на промените. Микро-умения за окуражаване на рефлексивността и самоопределението на получателя на психологическа помощ в осмисляне на процеса на реализация на собствените му модели за промяна. Създаване на рефлексивно пространство за изследване на опита и резултатите в процеса на осъществяване на избраните промени. Минимизиране на ефектите на тенденциите към пожелателно мислене, избягване на неопределеността, риска и грешките, и отказа от свободата и отговорността. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Сесия 3: Работни задачи на микро-фаза 3.3. Работа с преживяванията, сцените и сценариите за оптимизацията и осигуряването на устойчивост на осъществените промени. Микроумения за укрепване на капацитета за автономно и компетентно интегриране на опита в практиката на получателя на психологическа помощ. Създаване на пространство за самостоятелно критично проследяване на устойчивостта на осъществените трансформации и оценка на резултатите (последствията) им. Микро-умения за интеграция на опита в практиката (микро-фаза 4.4.). (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Програмен модул 8:
Практикум 9: Защо съм още в тази програма и какво променя тя за мен? (Онлайн уъркшоп – 15 часа).
Заключителна сесия 1: Времепространство, прекъсване, прекратяване и приключване на психологическата помощ. Принципи и подходи в работата с времето – краткосрочна, продължителна и непрекъсната психологическа помощ. Разграничаване на спецификата в системнопроцесуалния подход към професионалната психологическа помощ в зависимост от типа получател (индивид, група, организация или общност). Превенция на преждевременното прекъсване на процеса. Индикации за прекратяване на процеса и насочване към други подходи. Микро-умения за ефективно приключване (затваряне) на процеса. (Онлайн уъркшоп с продължителност от 3 часа).
Заключителен практикум 10 и сертификационно тържество: Защо останах до края на тази програма и какво вземам със себе си от нея освен сертификата? (онлайн уъркшоп – 15 часа).

За контакти, допълнителна информация и регистрация за участие в учебна група №2 на Академията:
д-р Пламен Димитров Tel.: 0888 42 9730; е-поща: dr.plamen.dimitrov@gmail.com
Фейсбук страницата на Академията е със свободен достъп и осигурява актуална информация и допълнителни учебни ресурси за самостоятелна работа по темата професионални умения за помощ. 
Следете и публикациите под заглавие #helpingskills